Çocuklarda Burun Eti Problemleri Nelerdir? Hangi Yöntemlerle Tedavi Edilir?

Çocuklarda burun eti problemleri denildiğinde en önemli sorunun geniz eti sorunu olduğu bilinir.

Ayrıca burun eti büyümesi de geniz eti gibi bu problemler arasındadır. Geniz eti sorununun tedavi edilmemesi halinde çocuklarda alt ve üst çene oranında bozulma, büyümede gerilik, ağzı açık uyuma, horlama, yüz bölgesinde asimetri, sinüzit atakları ve orta kulak iltihapları gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca boğaz, ağız ve diş enfeksiyonları da yine burun eti problemleri nedeniyle ortaya çıkar.

Burun Eti Büyümesi

Konka yani burun eti büyümesi, çocuklarda burun eti problemleri arasındadır. Alt konkada yaşanan büyüme daha çok yumuşak dokulardan kaynaklanır. Bu durumda kemikle beraber büyüyen burun eti, alerjisi olan çocuklarda sıkça görülmektedir. Büyümenin nedeni, burun eğriliğinin diğer kısmındaki burun boşluğunun geniş olmasından kaynaklanır. Bu durumda konka genişliği daraltmak için büyür. Burun eti büyümesi sonucunda burun eti tıkanıklığı ile tekrar eden sinüzit sorunu ortaya çıkar.

Burun Eti Büyümesi Tedavisi

Burun eti büyümesinin tedavisi birden farklı uygulama ile yapılabilir. Keserek çıkartma, argon plazma tedavisi, radyofrekans, krioterapi şeklinde uygulanabilecek burun eti büyümesinde yumuşak doku bölgesine zarar verilmeden işlemler tamamlanmalıdır.

Geniz Eti Sorunu

3 yaşına kadar vücudun savunma mekanizmasının bir parçası olarak işlevine devam eden geniz eti, bu yaştan sonra işlevini kaybetmektedir. Bademciklerle benzer olarak görev yapan geniz eti, küçük dilin hemen üst kısmında yer almaktadır. Bazı nedenlerden dolayı iltihaplanmaya ve büyümeye neden olan geniz etinin, tedavi edilmesi gereken sorunlardan biri olduğu unutulmamalıdır.

Geniz eti virüs, bakteri ve mikropları yakalamakla görevlidir. 3 yaşına kadar bu görevi üstlenen dokunun alerji ve enfeksiyonlarla büyüdüğü bilinir. Enfeksiyondan sonra ise geniz eti küçülmekte ve eski boyutundan uzaklaşmaktadır. Sürekli geçirilen enfeksiyonlar ve alerjiler artık büyümeye başlar ve bulunduğu bölgede de farklı sorunlara davetiye çıkarır. Çocuklarda sık sık tekrarlanan geniz eti büyümesi sorunu yaşanırsa, geniz etinin alınması gerekebilir.

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri

Geniz eti büyümesinin ilk ve en önemli belirtisi burun tıkanıklığı ve horlamadır. Çocuklarda kaliteli uykuyu engelleyen bu durum kulaklarda sıvı oluşumuna da neden olabilir. Diğer belirtiler;

  • Nefes alırken hırıltılı soluma
  • Burundan nefes alırken zorlanma
  • Sürekli ağızdan nefes alıp verme
  • Gelişme geriliği
  • İştahsızlık
  • Uyku apnesi şeklinde sıralanır.
  • Geniz Eti Tedavisi

Geniz eti iltihaplanmalarında genelde antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak çocukların şikayetlerine göre bir süre beklendikten sonra geniz eti cerrahi müdahale ile alınabilir. Bazen kendiliğinden küçülebilen geniz eti, sık sık iltihaba neden olursa hayati riskleri meydana getirebilir. Bu süreçte Adenoidektomi yani geniz eti ameliyatı yapılmaktadır.