Göz Altı Morlukları ve Torbalanmaları Neden Oluşur?

Göz altı morlukları özellikle de bayanların şikayet ettiği sorunlardan biridir.

Göz altı Morlukları ve Torbalanmaları Neden Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz altı torbalanmaları da estetik anlamda rahatsızlık duyulmasına sebep olabilir. Haliyle göz altı morlukları ve torbalanmaları neden oluşur sorusunun yanıtları pek çok faktöre bağlı olarak gelişebilir.

GÖZ ALTI MORLUK VE TORBALANMALARI NEDEN OLUŞUR?

Hem çevresel hem de genetik faktörlere bağlı olarak oluşan göz altı morlukları aynı zamanda karaciğer ve böbrek hastalıkları sebebiyle meydana gelebilir. Öte yandan stres, demir eksikliği, aşırı tuz tüketimi, yorgunluk ve uykusuzluk sebebiyle göz altı torbalanmaları oluşabilmektedir. Göz altı morluk ve torbalanma nedenleri aşağıda alt başlıklar halinde sıralanmaktadır.

Zararlı Güneş Işınları: Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak göz altı morluklarına davetiye çıkarır. Bununla beraber gün içerisinde uzun süre UV ışınlarında kalmak torbalanmaları da beraberinde getirebilir.

Kemik Yapısı: Göz altı morlukları, göz altındaki kemiklerin içe doğru çökük olması sebebiyle de ortaya çıkabilir.

Uyku Düzeni: Az uyumak ya da düzensiz bir uyku sürecine dahil olmak da göz altındaki morlukların nedenleri arasındadır. Uzmanlar bu nedenle günde en az 8 saatlik uyku önerisinde bulunmaktadır.

Yaş Faktörü: İlerleyen yaş, göz altında torbalanmalara neden olur. Özellikle de 40 yaşını aşmış bireylerde morluklar da ortaya çıkmaktadır.

Alkol ve Sigara: Kandaki oksijen miktarını azaltan sigara, göz altı morluklarının nedenleri arasındadır. Alkol ise göz altındaki torbalanmaları meydana getirebilir.

Alerjik Sorunlar: Burun akıntısı, göz akıntıları ve damarlarda kan birikmesi çeşitli alerjik sorunlara davetiye çıkarır. Bu durumda da göz altı bölgelerinde hem torbalanma hem de morluklar oluşabilir.

Bunlara ek olarak beslenme alışkanlıkları da vücuttaki pek çok dengeyi olumlu ve olumsuz olarak etkiler. Yani dengesiz beslenen bir bireyde sağlık sorunları ortaya çıkabildiği gibi bu durum göz altı bölgesini de etkilemektedir.

GÖZ ALTI MORLUK VE TORBALANMALARDA TEDAVI YÖNTEMLERI

Göz altı morluk ve torbalanmaları tedavisi için günümüzde en çok lazer uygulamalarına başvurulmaktadır. Lazer teknolojisiyle göz altı bölgesine uygulanan ışınlar, deri altında temas ederek sorunun kaynağını ortadan kaldırır. Sonuç olarak daha estetik ve güzel bir görünüme ulaşmak isteyenler lazer tedavisinden faydalanabilmektedir. Bireysel uygulamalar arasında ise morluk giderici kremler bulunur. Düzenli bir şekilde kullanılması gereken bu kremlerin aslında orijinal olması gerekir. Yine de lazer tedavisiyle karşılaştırıldığında kalıcı sonuçları beraberinde getirdiği beklenemez. Son olarak yine bireysel anlamda teknolojik cihazlarla az zaman geçirmek, göz altı morluk ve torbalarının oluşumunu engelleyebilir.