Mide Balonu (Gastrik Balon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mide balonu uygulaması, mide küçültme ameliyatı kapsamında değerlendirilmektedir.

Bireylerin kısa sürede kilo vermesini sağlayan bu uygulama ayrıca mide hacmini de küçültmektedir. Mideye endoskopik olarak yerleştirilen ve şişebilme özelliğine sahip olan silikon balon ortalama 12 aya kadar midede kalmaktadır. Bu sürecin sonunda mideden çıkarılan mide balonunun ardından hastalar tokluk hissine kavuşarak kilo vermeye başlar. Elbette uygulamaya başvurulabilmesi için hastanın yaşı ve genel sağlık durumu kriterlerini sağlaması gerekir.

Kimler Mide Balonu Yaptırabilir?

Mide balonu yani Gastrik balon yaptırabilmek için vücut kitle endeksinin 27’den büyük olması şarttır. Ek olarak genetik anlamda şeker hastalığına yatkın olan bireylerde kullanılan mide balonu;

  • Sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazanmak isteyenlere

  • Genel sağlık durumu fazla kilo sebebiyle risk altında olanlara

  • Daha önce mide ameliyatı geçirmemiş hastalarda

tercih edilebilir.

Ayrıca mide balonu uygulaması, tüp mide operasyonundan önce hızlı kilo vermesi gereken hastalar için uygundur.

Mide Balonu Uygulamasının Faydaları

Cerrahi bir yöntem olmadığı için risksiz kabul edilen gastrik balon uygulaması kısa sürede tamamlanmaktadır. Hastalar bu sayede gündelik yaşamına dönebilir. Gastrik balon işleminin mideye şişirilebilir silikon balon eklenmesiyle başladığı ve geçici bir uygulama olduğu da unutulmamalıdır. Hastalar minimum 6, maksimum 12 ay sonra mide balonunun çıkarılması için yeniden doktora başvurur ve süreç tamamlanır. Etkisinin sürekli olması adına bireylerin bu süreçte sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazanması gerekmektedir.

Mide Balonunun Riski Var mı?

Bu işlemin her zaman güvenli olduğu bilinir. Çünkü cerrahi bir operasyon değildir. Yine de potansiyel olarak sıralanabilecek riskler; mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı olarak sıralanmaktadır.

Mide Balonunun Büyüklüğü

Mide yani Gastrik balonun büyüklüğü ortalama bir greyfurt büyüklüğündedir. Hastalar genelde bu balonun mide içinde büyüyeceğini düşünebilir. Ancak mide balonu tek başına mideyi büyütmediği gibi tüketilen aşırı gıdalar nedeniyle midenin genişlemesine neden olabilir.

Mide Balonundan Sonra Kilo Alma Süreci

Mide balonu, bireylerin sağlıklı kilo verebilmesi için uygun süreci hazırlayan bir işlemdir. Mide hacmini azaltmaya yarayan bu uygulama hastanın daha az tüketim yapmasına olanak tanır. Ancak kilo alma tamamen bireyin kontrolünde olacaktır. Sağlıklı beslenen bireyler bu konuda herhangi bir sorun yaşamaz.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

Mide balonu endoskopik uygulamayla sorunsuz olarak çıkarılmaktadır. Gastrik balonun kullanım ömrüne göre 6-12 ay arasında midede kalacağı unutulmamalıdır. Uygulamadan sonraki 2. gün itibariyle hastalar sıvı beslenebilir. 4. günden sonra ise püre ve yumuşak formda olan gıdalar tüketilebilir.