Nefes Alan Güzel Burun Neden Önemli?

Burun tıkanıklıklarını gidermek için yapılan burun ameliyatları günümüzde sadece estetik operasyonu olarak da tercih edilebiliyor.

Bazı durumlarda bireyler nefes alan bir burun yapısına neden sahip olmaları gerektiğini unutmaktadır. Agresif cerrahiler ve bireylerdeki estetik kaygılar ile beraber burun hacminin aşırı azaltılması, nefes darlığına neden olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı burun ameliyatından önce doktorun burun iç yapısı hakkında bilgi sahibi olması şarttır. Gerekli değerlendirme ve muayenelerin ardından nefes alan güzel bir burun yapısına ulaşmak için burun ameliyatına başvurulabilir.

Nefes Alan Burun Her Zaman Daha Güzeldir

Burun ameliyatlarındaki temel amaç sadece estetiği sağlamak değil, aynı zamanda hastanın nefes problemlerini de gidermektir. Bu nedenle hastalar için uygun tedavi belirlendikten sonra gerekli girişimlere başlanabilir. Günümüzde burun ameliyatı (estetiği) iki farklı amaçla yapılabilir. Birincisi, burun eğriliği, burun ucunda düşüklük ve burundaki kemer yapısının düzeltilmesi amacıyla yapılan ameliyattır. İkincisi ise burnun iç kısmında yer alan ve rahat nefes almayı engelleyen kemik eğrilikleri ve burun eti büyüklüğünün ortadan kaldırılmasıdır.

Hastanın burun dış kısmında yapılacak müdahalelerle beraber iç kısımdan yapılacak işlemler sayesinde hem daha rahat alınacak hem de şekil bozuklukları da giderilmiş olacaktır.

Burun Ameliyatları Kısa Sürede Tamamlanabiliyor

Teknolojinin gelişimi ve alanında uzman cerrahların artmasıyla beraber burundaki eğrilikler 30 dakika gibi kısa bir sürede giderilebiliyor. Burnun ön kısmından kesi olmadan kapalı teknikle yapılan burun ameliyatlarında açık teknikten de yararlanılabilir. Açık uygulamada, burun uç kısmından kesi atılır ve sorunlu noktalara kısa sürede ulaşılır. Burundaki deformasyon sadece iç kısımda ise eğrilikler ve diğer sorunlar 30-60 dakika arasında yapılan müdahaleler ile giderilir. Ancak burun dışında da eğrilik varsa tercih edilecek yönteme göre ameliyat süresi artabilir.

Burun ameliyatından sonra işlem bölgesi tüm darbelerden korunmalıdır. Yaşanabilecek kabuklanmalar için doktor tarafından reçete edilecek damla ve spreyler kullanılmalıdır. Ayrıca ilk 1 aylık sürede güneş ışınlarından da uzak durulmalıdır.

Burun Ameliyatında Cerrah Seçimi Neden Önemli?

Bireylerin burun yapısının büyük veya küçük olması dışında fonksiyonel olarak çalışması çok önemlidir. Genelde hastaların çoğu nefes alıp vermede yaşadıkları güçlük nedeniyle kulak, burun ve boğaz hastalıkları bölümüne başvurmaktadır. Yapılan ilk muayenede burun kemiğindeki eğrilikler saptanırken tıkayıcı özellikleri de her hastada farklı gözlemlenecektir. Ameliyat ile beraber burnun iç kısmındaki sorunlar düzeltilirken dış kısmında da görünüm daha güzel hale getirilir. Ancak ikinci bir burun ameliyatının ilk operasyona göre daha zor olduğu bilinmelidir. İşte bu nedenlerden dolayı burun ameliyatında cerrah seçimi çok önemlidir.