Septum Deviasyonu (Burun ve Kıkırdak Eğriliği) Nedir?

 

Burun çok sayıda fonksiyonu olan karmaşık bir organdır. Solunum, koku alma, havanın nemlendirilmesi, ısının ayarlanması, filtre edilmesi gibi bir çok göreve sahiptir. Burundan nefes alma zorluğu insanlığın en eski şikayetlerinden biridir.

 

Burun tıkanıklığı bir çok faktöre bağlı olabilmektedir. Burun tıkanıklığının giderilmesinde ilk basamak sebebin ortaya konulmasıdır. Kulak Burun Boğaz uzmanları hastanın anamnezi, burun içerisinin ve burun dış kısmının muayenesi ve endoskopik yöntemler ile sebebi ortaya koymaktadırlar. Gerektiğinde  bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme ile sebep ortaya konmaktadır.

 

Septum dediğimiz yapı burun iç kısmını ikiye ayıran önde kıkırdaktan daha arka kısımda ise kemikten oluşan yapıdır. Üzeri mukoza denilen yapıdan oluşan damarlardan zengin bir yapı ile örtülüdür. Septum doğuştan ya da sonradan travmalara bağlı olarak şekil değiştirebilmekte ve eğrilebilmektedir. Burundan nefes almakta zorluk, burun tıkanıklığı, horlama, ağızdan nefes alma, sık sinüzit hikayesi, baş ağrısı, koku alma bozuklukları ile hastaları rahatsız edebilmektedir. Kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılan ayrıntılı muayene ile ortaya konulmaktadır. Nazal septum eğriliği birçok durumda herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Hastayı rahatsız edecek düzeyde şikayetleri var ise burun septumunu düzeltme ameliyatı olan septoplastiye başvurmak gerekir.

 

Septoplasti ameliyatı yaklaşık 45 dk. sürmekte ve genellikle delikli nefes almayı engellemeyen silikon tamponlar konularak sonlandırılmaktadır. Hasta aynı gün taburcu olmaktadır. 5-7 gün arasında bu silikon tamponlarda alınmaktadır. Hastamız ilk günden itibaren normal hayatına devam edebilmektedir.

 

Detaylı bilgi için bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurabilirsiniz.