Sağlıklı Bilgiler

Meme Estetiği

Meme Estetiği

Meme estetiği kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de tercih edilen bir operasyondur.

Kadınlarda aşırı büyük göğüsler için meme küçültme, sarkık göğüsler için meme dikleştirme ve küçük göğüsler için meme büyültme operasyonları yapılmaktadır. Erkeklerde ise Jinekomasti adı verilen uygulama ile hem büyük hem de sarkık göğüslerin düzeltilmesi sağlanır. Bayanlarda ergenlik dönemiyle beraber büyümeye ve gelişmeye başlayan göğüsler aslında standart boyutlara ulaşmaktadır. Ancak çok büyük, küçük veya sarkık göğüsler için gerekli müdahalelerin yapılması şarttır. Tüm bu operasyonlar genel anestezi altında yapılır ve ciddi bir yan etkiye neden olmadan başarılı bir şekilde tamamlanır.

Meme Estetiğinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme estetiği uygulamalarından önce hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle cerrahın tüm tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Operasyondan en az 15 gün önce kan sulandırıcı ilaçlar, sigara ve alkol ile bitkisel takviyeler tüketilmemelidir. Çünkü bu durumlar, estetik operasyonu sırasında kanamaya neden olur ve iyileşme sürecini de ciddi anlamda geciktirir.

İşlem öncesi cerrah tarafından varsa hastalık öyküleri dinlenir. Ayrıca kan tahlilleriyle başlayan süreç, genel muayene ile devam eder. Göğüs ölçülerinin alınması ve işlem sonrası görünümün karşılaştırılması için göğüslerin fotoğrafları da çekilmektedir. Tüm bu aşamaların ardından meme estetiği için randevu verilerek işlem saati beklenir.

Meme Dikleştirme Estetiği

Estetik anlamda kötü bir görünüme neden olan sarkık göğüslerin daha dik ve estetik olması adına meme dikleştirme ameliyatı yapılmaktadır. Ayrıca göğüsler arasında büyüklük farkının olması, hacimsiz ve yeteri kadar sıkı olmaması, göğüs uçlarının aşağıya doğru bakması durumunda da meme dikleştirmeye başvurulmaktadır.

Meme Büyütme Estetiği

Göğüsler olması gerekenden küçükse meme büyütme estetiğine başvurulmaktadır. Hastanın taleplerinin alınmasıyla beraber başlatılan bu operasyonda göğüs bölgesindeki şekil bozuklukları da giderilmektedir.

Meme Küçültme Estetiği

Olması gerekenden daha büyük göğüsler için meme küçültme estetiği yapılmaktadır. Göğüslerin büyük olması aynı zamanda omuz, sırt ve kol ağrılarına neden olur. Elbette fiziksel görünümü etkileyen göğüs büyüklüğü, kadınlarda özgüven eksikliğine de sebep olmaktadır.

Meme estetiği operasyonları 18 yaşından büyük ve ciddi bir sağlık problemi olmayan herkes için uygulanmaktadır.

Jinekomasti

Erkeklerde de meme estetiği uygulamaları yapılmaktadır. Hipofiz yetersizliği, aşırı alkol ve sigara tüketimi, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi faktörlerle ortaya çıkabilen erkeklerde meme büyümesi yani Jinekomasti, başarılı bir operasyon sonrasında göğüslerin küçültülmesini sağlar. Jinekomasti’nin yapılması için bazı belirtilere ihtiyaç vardır. Bunlar;

  • Göğüslerde ağrı
  • Asimetrik göğüs
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Meme ucu akıntıları
  • Göğüste şişkinlik

olarak sıralanır.