Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi, latince kökenli orthos (düzgün) ve paedia (çocuk) kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Ortopedi kas ve iskelet sisteminin hastalıklarının tanı ve tedavisini yapan bilim dalıdır. Travmatoloji ise travma sonrası gelişen kırık ve çıkıkların tanı ve tedavisini yapan bilim dalıdır.

Ortopedi ve Travmatoloji alt branşlara ayrılmıştır.

Spor cerrahisi:  Spor yaralanmaları sonrasında oluşan omuz, dirsek, kalça, diz ve ayak bileği yaralanmaları tedavi edilir. Dizde menisküs yırtıkları, ön, arka çapraz bağ ve iç, dış menisküs yırtıkları, kıkırdak hasarları, kıkırdak nakilleri, tekrarlayan omuz çıkıkları, omuz, diz, dirsek ve ayak bileği ağrıları kapalı ve açık ameliyatlarla tedavi edilmektedir. Hastanemizde her türlü eklem açık ve kapalı ameliyatları uzman ortopedi hekimlerimiz tarafından tedavi edilmektedir.

Artroplasti: Eklemlerdeki kıkırdak aşınmaları sonrası gelişen ileri derecedeki kireçlenmelerde ekleme uygulanan protez ameliyatları artroplasti adı altında tanımlanır. Hastanemizde erken evre kıkırdak aşınmalarında eklem koruyucu cerrahi tedaviler (açık ve kapalı ameliyatlar), eklemlere eklem sıvısı enjeksiyonu (diz, omuz, ayak bileği eklemine poliklinik şartlarında, kalça eklemine USG eşliğinde), PRP ve kök hücre enjeksiyonları başarı ile uygulanmaktadır. İleri derecede kıkırdak aşınması sonrasında gelişen eklem kireçlenmelerine protez ameliyatları yapılmaktadır. Hastanemizde özellikle kalça, diz, omuz, dirsek ve ayak bileği protez ameliyatları başarı ile yapılmaktadır. Doğumsal kalça çıkığı sonrasında gelişen kalça çıkığına bağlı kalça eklem kireçlenmelerine de protez ameliyatları başarı ile yapılmaktadır.

Travma cerrahisi: Kaza, düşme gibi travmalar sonrasında gelişen her türlü eklem ve kemik kırık  çıkık ameliyatları, ileri yaşlarda görülen kalça kırıkları, kapalı ve açık ameliyatlar ile başarı ile tedavi edilmektedir. Özellikle yoğun bakım gerektiren ileri yaş hastaların, çoklu kemik kırığı olan multupl travmalı hastaların ve çok özellikli ameliyat gerektiren pelvis (leğen kemiği) kırıklı hastaların ameliyatları ortopedi ve travmatoloji ekipimiz tarafından başarı ile yapılmaktadır.

Pediatrik ortopedi: Çocuklarda doğumsal ve sonradan gelişen ortopedik rahatsızlıklar (doğumsal kalça çıkığı, serabral palsi ameliyatları, doğumsal çarpık ayaklar, çocuk kırıkları gibi) hastanemizde uzman hekimlerimiz tarafından başarı ile tedavi edilmektedir.
El cerrahisi: Hastanemizde damar sinir ve tendon kesileri gibi mikrocerrahi gerektiren ameliyatlar, doğumsal veya sonradan gelişen el deformiteleri, sinir sıkışmaları (karpal tünel sendromu), tetik parmak, tendinit, tendon transferi gibi ameliyatlar uzman hekimlerimiz tarafından başarı ile yapılmaktadır.

Deformite cerrahisi: Doğumsal veya sonradan gelişen kemik ve eklem deformite ameliyatları, boy uzatma ameliyatları hastanemizde başarı ile tedavi edilmektedir.

Hastanemizde omurga ameliyatları ve kemik ve yumuşak doku tümör ameliyatları başarı ile tedavi edilmektedir.