Plastik ve Estetik Cerrahi

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, doğuştan veya sonradan edinilmiş anormallikleri düzeltmeyi, şekil ve fonksiyon bozukluklarını gidermeyi ve vücut imajını iyileştirmeyi amaçlayan bir cerrahi dalıdır. Cerrahi dalımızı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ile Estetik Cerrahi olmak üzere iki kısma ayıracağız.

 

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi;

Tüm vücut yüzeyinde oluşan her türlü cerrahi problemle ilgilenir. Vücudun şekil ve fonksiyonlarını bozan olaylar doğumsal, travmatik veya edinsel kaynaklı olabilir. Örneğin; doğumsal olarak oluşan yarık damak-dudak, yapışık parmak (sindaktili), vasküler kitleler (hemanjiomlar gibi); travmatik olarak oluşan yanıklar, trafik kazalarına bağlı yüz yaralanmaları, çeşitli kesiler ve organ kopmaları;

edinsel olarak oluşan çeşitli deri ve yumuşak doku tümörleri, kronik yaralar bu cerrahi disiplin alanı içindedir. Kemik (özellikle yüz-kafa ve el kemikleri) ve kıkırdak çatıdaki (kulak ve burun kıkırdakları gibi) kayıplar, şekil bozuklukları, patolojik olaylar (tümör, kist, enfeksiyon vb) yine plastik cerrahi uğraşı alanı içindedir. Bunun için klasik cerrahi yöntemler yanında mikrocerrahi, lazer sistemleri, endoskopi ile çeşitli kimyasal ajan ve ilaçlardan yararlanabilir.

 

Estetik Cerrahi (Kozmetik Cerrahi)

Plastik cerrahi içinde bir yan daldır. Estetik (veya kozmetik) cerrahi vücut imajının daha güzel ve mükemmele ulaştırılmasını sağlamak için yapılan operasyon ve girişimlerle uğraşır. Burada tıbbi bir problemden çok estetik problemler vardır. Medyada, plastik cerrahinin estetik yönüne ait haberler daha fazla yer almakta ve belki de bu nedenle halk plastik cerrahları sadece estetik cerrahi yapan kişiler olarak algılamaktadırlar. Oysa plastik cerrahlar kliniklerde daha büyük oranda onarım cerrahisi (rekonstrüktif cerrahi) ile uğraşmaktadırlar.

Tüm plastik cerrahlar uzmanlık eğitimleri sırasında aynı zamanda estetik cerrahi eğitimi görürler ve bu operasyonları yapmakta tek yetkili cerrahlardır. Estetik cerrahi uzun bir eğitim ve deneyim gerektirir. Bu tür operasyonlar hem cerrahi hem de artistik yetenek gerektirir. Estetik cerrahide her zaman estetik değil, bazen de tıbbi problemler çözülür. Örneğin aşırı şişman bir gövdenin veya dev boyutlarda büyümüş memelerin (gigantomasti) cerrahi olarak düzeltilmesi hem tıbbi hem de estetik problemleri birlikte çözmektedir.

Estetik Cerrahi İşlemlerinden Bazıları;

  • Meme Estetiği i (büyütme-küçültme-dikleştirme)
  • Burun estetik cerrahisi (rinoplasti),
  • Vücut kontur cerrahisi (liposakşın, lipektomi, abdominoplasti),
  • Yüz germe-Yenileme
  • Göz kapağı cerrahisi (blefaroplasti),
  • Kulak kepçesi düzeltilmesi (kepçe kulak)
  • sıklıkla yapılan estetik operasyonlar arasındadır.

 

Ameliyatsız Estetik / Dermatolojik İşlemler

Estetik cerrahideki cerrahi operasyonlara ek olarak ameliyatsız işlemler de uygulanır. Bunlar estetik cerrahide kullanılan yardımcı yöntemlerdir ve bazıları şunlardır:

• Lekeler, ince kırışıklıklar, akne veya eski yara izleri için cilt soyma yöntemleri (lazerle, kimyasal veya mekanik soyma)

• Çukurluklar ve kontur düzensizlikleri için yağ enjeksiyonları (lipofilling)

• Çukur yara izlerinin tedavisi

• Kırışıklıklar için dolgu maddeleri (örneğin kollajen, hyaluronik asit)

• Alın ve göz köşeleri için uygulamalar (Botulinum Toksin)

• Dudak kalınlaştırma için yağ ve çeşitli dolgu maddelerinin enjeksiyonları