Plastik Cerrahi

Bu cerrahi dalımızı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ile Estetik Cerrahi şeklinde ikiye ayırarak tanıtacağız.

Bu cerrahi dalımızı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ile Estetik Cerrahi şeklinde ikiye ayırarak tanıtacağız.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi; doğumsal veya sonradan edinilmiş anomalilerin, şekil ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesine ve vücut imajının düzeltilmesine çalışan bir cerrahi daldır.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi;

Tüm vücut yüzeyinde oluşan her türlü cerrahi problemle ilgilenir. Vücudun şekil ve fonksiyonlarını bozan olaylar doğumsal, travmatik veya edinsel kaynaklı olabilir. Örneğin; doğumsal olarak oluşan yarık damak-dudak, yapışık parmak (sindaktili), vasküler kitleler (hemanjiomlar gibi); travmatik olarak oluşan yanıklar, trafik kazalarına bağlı yüz yaralanmaları, çeşitli kesiler ve organ kopmaları;

edinsel olarak oluşan çeşitli deri ve yumuşak doku tümörleri, kronik yaralar bu cerrahi disiplin alanı içindedir. Kemik (özellikle yüz-kafa ve el kemikleri) ve kıkırdak çatıdaki (kulak ve burun kıkırdakları gibi) kayıplar, şekil bozuklukları, patolojik olaylar (tümör, kist, enfeksiyon vb) yine plastik cerrahi uğraşı alanı içindedir. Bunun için klasik cerrahi yöntemler yanında mikrocerrahi, lazer sistemleri, endoskopi ile çeşitli kimyasal ajan ve ilaçlardan yararlanabilir.

Estetik Cerrahi (Kozmetik Cerrahi)

Plastik cerrahi içinde bir yan daldır. Estetik (veya kozmetik) cerrahi vücut imajının daha güzel ve mükemmele ulaştırılmasını sağlamak için yapılan operasyon ve girişimlerle uğraşır. Burada tıbbi bir problemden çok estetik problemler vardır. Medyada, plastik cerrahinin estetik yönüne ait haberler daha fazla yer almakta ve belki de bu nedenle halk plastik cerrahları sadece estetik cerrahi yapan kişiler olarak algılamaktadırlar. Oysa plastik cerrahlar kliniklerde daha büyük oranda onarım cerrahisi (rekonstrüktif cerrahi) ile uğraşmaktadırlar.

Tüm plastik cerrahlar uzmanlık eğitimleri sırasında aynı zamanda estetik cerrahi eğitimi görürler ve bu operasyonları yapmakta tek yetkili cerrahlardır. Estetik cerrahi uzun bir eğitim ve deneyim gerektirir. Bu tür operasyonlar hem cerrahi hem de artistik yetenek gerektirir. Estetik cerrahide her zaman estetik değil, bazen de tıbbi problemler çözülür. Örneğin aşırı şişman bir gövdenin veya dev boyutlarda büyümüş memelerin (gigantomasti) cerrahi olarak düzeltilmesi hem tıbbi hem de estetik problemleri birlikte çözmektedir. 

Estetik Cerrahi İşlemlerinden Bazıları;

 • Meme Estetiği i (büyütme-küçültme-dikleştirme)
 • Burun estetik cerrahisi (rinoplasti), 
 • Vücut kontur cerrahisi (liposakşın, lipektomi, abdominoplasti), 
 • Yüz germe-Yenileme
 • Göz kapağı cerrahisi (blefaroplasti), 
 • Kulak kepçesi düzeltilmesi (kepçe kulak) 

sıklıkla yapılan estetik operasyonlar arasındadır.

Ameliyatsız Estetik /Dermatolojik İşlemler 

Estetik cerrahide operasyonlar dışında;

 • Lekeler, ince kırışıklıklar, akne veya eski yara izleri için cilt soyma yöntemleri (lazerle, kimyasal veya mekanik peeling)
 • Çukurluk ve kontur bozuklukları için yağ enjeksiyonları (lipofilling)
 • Deprese skarlar 
 • Kırışıklıklar için dolgu maddeleri (kollajen, hyaluronik asit gibi); 
 • Alın ve göz kenarı çizgileri için uygulamalar, (Botillum Toksin)
 • Dudak kalınlaştırma için yağ ve çeşitli dolgu maddeleri enjeksiyonu 

gibi yardımcı yöntemler uygulanmaktadır.