Sağlıklı Bilgiler

Sigara Bıraktırma Polikliniği

Sigara Bıraktırma Polikliniği

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan tütün ve tütün ürünleri kullanımı başta kalp damar, akciğer hastalıkları olmakla tüm vücudu etkilemektedir.

Sigara içimine bağlı olarak gelişen erken ölümler her yıl dünyada artmaktadır. Türkiyede 18 yaş üstü  nüfusun neredeyse yarısının sigara içtiği tahmin edilmektedir.Sigara içenlerin büyük kısmı sigarayı bırakmak istemesine rağmen çoğu zaman  kendi iradesiyle sigarayı bırakamamaktadır. Dünya Sağlık Örgütüne göre sigara içmek mental ve davranış bozukluğu olarak görülmekte ve  İCD kodlamasına  göre hastalık olarak sınıflandırılmaktadır.

Hastanemiz sigara bıraktırma polikliniğinde  kişiye P.A. akciğer grafisi, solunum fonksiyon testi, karbonmonoksit ölçümü,kan tetkiklerinde tam kan sayımı lipid paneli karaciğer fonksiyon testleri yapılabilmektedir.

Hastanemiz bünyesinde yapılan testler sonrası kişiye nikotin bandı nikotin sakızı gibi nikotin replasman(yerine koyma) tedavisi veya sigara bıraktırma ilaçları reçete edilmektedir.İlaçla tedavi süreleri azami 3 ay olup bu süre zarfında aylık rutin kontroller yapılmakta, gereğinde klinik psikolog tarafından psikolojik destek verilmektedir. Olası ilaç yan etkileri görülmesine göre ilaç kesilmesi ilaç değişimi yapılmaktadır.